Dom opieki dla osób starszych – tak czy nie?

Bardzo trudno podjąć decyzję o tym, że umieszczamy w domu opieki kogoś, kto do tej pory cały czas z nami mieszkał i wiódł z nami wspólne życie. Staje się to jeszcze cięższe w momencie, gdy to my sami wychodzimy z taką propozycją, bo np. przestajemy sobie radzić i nie mamy już siły na zajmowanie się seniorem albo mocno schorowaną osobą, która nie radzi sobie z samodzielnym funkcjonowaniem i której potrzebna jest profesjonalna rehabilitacja Poznań oraz stały kontakt z medycznymi specjalistami. Oczywiście takiej decyzji nigdy nie powinniśmy podejmować sami. Zanim to uczynimy, czekają nas na pewno liczne rozmowy i z samym zainteresowanym, i z pozostałą rodziną. Łatwiej zresztą wybierzemy właściwe wyjście z sytuacji, jeżeli zapewnimy sobie wsparcie najbliższych nam osób i będziemy działać wspólnie. Nie starajmy się więc być nadmiernie niezależni i przesadnie samodzielni.

Przeważnie poszukiwania domów opieki rozpoczynamy dopiero w momencie, gdy z naszym dziadkiem, tatą, mamą czy jeszcze inną osobą jest już naprawdę źle. Wręcz przestaje ona normalnie funkcjonować. A my nie dajemy sobie rady z zapewnianiem jej niezbędnej opieki – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czasami jednak tych trudnych decyzji nie warto aż tak bardzo odwlekać, a warto podjąć je od razu, wykazując się nie lada odwagą. Nie powinniśmy czekać na moment, w którym ta osoba starsza stanie się aż tak schorowana, iż nie będzie już nawet w stanie protestować, gdy zaproponujemy jej dom opieki dla osób starszych. Spróbujmy porozmawiać z nią na ten temat znacznie wcześniej. Nie będzie to łatwe, ale spokój zdecydowanie nam w tym wszystkim pomoże. Przedstawmy wszystkie argument za i przeciw, ale posłuchajmy też koniecznie drugiej strony. Możemy nawet wspólnie z nią odwiedzić sprawdzony dom opieki Poznań, który – jak wiemy – dba o swoich podopiecznych, by zaprezentować to miejsce w innym świetle i pokazać, że ono naprawdę może być przyjemną placówką do codziennego życia. Współczesne domy opieki w niczym nie przypominają tych, z jakimi mieliśmy do czynienia jakieś kilkanaście, a nawet i kilka lat temu.

A ciągłe zajmowanie się osobą starszą dla nas samych jest totalnie wykańczające. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zmęczenie fizyczne. Z nim akurat łatwo można sobie poradzić, dbając o odpowiednią ilość snu albo… ratując się kolejną czarną kawą. Tak naprawdę taka opieka najbardziej wymęcza nas psychicznie. A o sobie też powinniśmy myśleć. Właśnie dlatego dom spokojnej starości nierzadko jest najlepszym rozwiązaniem.